Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Turistika > Akce.cz

Akce.cz


Štěstí podle Buddhy.

Místo
28. října 548, Moravská Ostrava, 70200 Ostrava
Datum konání

Všichni toužíme po štěstí a přece je pro nás obtížné odpovědět na základní otázky: Co vlastně štěstí je? A jak ho lze dosáhnout? Podle své povahy hledáme štěstí na různých místech: někdo ve vztazích, jiný v nezávislosti, někdo v pohodlí, jiný v překonávání překážek… ale všichni se střetáváme se skutečností, že ne vždy dosáhneme všeho, co pokládáme za důležitou podmínku svého štěstí. I to, co se nám získat podaří, můžeme zase ztratit. Proto Buddha mluvil o tom, že život je plný utrpení: podstatou hmotného světa je pomíjivost a tudíž neustále něco ztrácíme. Ani naše tělo není věčné a dříve či později budeme čelit realitě nemoci, stáří a smrti. Lze tedy vůbec žít šťastně? Jak se povznést nad nestálost světa, ve kterém žijeme, a dosáhnout trvalého štěstí? Právě na tyto otázky hledal odpověď Buddha, když před více než 2 000 lety formuloval své učení, které dodnes inspiruje miliony lidí po celém světě.Hlavní Buddhovou zásadou je, že naše štěstí nezávisí na vnějších okolnostech, ale výhradně na našem postoji. Stejná věc může činit jednoho člověka šťastným, jiného nešťastným a dalšímu být lhostejná. Náš postoj můžeme ovlivnit, což znamená, že naše štěstí či neštěstí je v našich rukou. Jaké postoje vedou ke štěstí a jaké nás naopak činí nešťastnými? Jak je můžeme proměnit? Přijďme se seznámit s Buddhovými odpověďmi, které ani po mnoha stoletích neztratily svou aktuálnost.

Více

Tibetská kniha mrtvých

Místo
28. října 548, Moravská Ostrava, 70200 Ostrava
Datum konání

Co se děje po smrti? Tato otázka nejspíš nikdy nepřestane lidstvo fascinovat. Bardo Thödol, text známý také jako Tibetská kniha mrtvých, podrobně popisuje cesty, kterými se po smrti ubírá lidská duše. Smrt není koncem života, ale jen jeho pokračováním, s novými výzvami i příležitostmi.

Více

Klíče k sebedůvěře

Místo
28. října 548, Moravská Ostrava, 70200 Ostrava
Datum konání

Je sebedůvěra pouhým pocitem, nebo ji postupně vytváříme a upevňujeme každý den? Je stabilní, nebo kolísá podle našich úspěchů či neúspěchů? Pokusme se společně objevit vnitřní hodnoty, které se mohou stát skutečnými klíči k naší pevné sebedůvěře.

Více

Jan Amos Komenský

Místo
28. října 548, Moravská Ostrava, 70200 Ostrava
Datum konání

J. A. Komenského známe jako Učitele národů, který dal směr nové pedagogice a výchově. Jejich smyslem je opravdové zušlechťování a zrání lidské duše. Podnětné jsou i jeho myšlenky týkající se pansofie (vševědy), jež vede k pravému poznání a k touze po jednotě v člověku i mezi lidmi a národy.

Více

I-ťing – kniha proměn

Místo
28. října 548, Moravská Ostrava, 70200 Ostrava
Datum konání

Kniha se rodí v 18. století př. n. l. a je spojena s mýtickým císařem Fu-si, jenž pozoroval vztah jevů na nebi a na Zemi, aby na tomto základě sestavil 8 trigramů, které se staly základem tohoto filozofického systému. Za dynastie Chan byla zařazena mezi konfuciánské kanonické knihy. K věštění se začala používat během 12. století př. n. l. za dynastie Čou. Nejedná se však o věštění v obvyklém chápání tohoto slova. Na základě 64 hexagramů (základních situací) spojených s mnoha variacemi I-ťing slouží jako pomoc při řešení otázek a životních situací s využitím rozumu a etiky. Umožňuje zkoumané promítnout do budoucnosti, pochopit důsledky, a díky tomu se lépe rozhodnout, či promyslet a přizpůsobit své činy tak, aby byl výsledek úspěšný. Pro úspěch této „věštby“ je tedy ze všeho nejdůležitější správně a jasně formulovaná otázka a ochota přizpůsobit své myšlení a jednání požadavkům etiky i zdravého rozumu. V českém jazyce máme k dispozici kvalitní moderní překlad čínského originálu od sinologa a překladatele Oldřicha Krále.

Více

Psychologie lásky

Místo
28. října 548, Moravská Ostrava, 70200 Ostrava
Datum konání

Láska provází celý náš život. Proč nám přináší někdy tolik štěstí a jindy tolik bolesti? Je v tom možné najít nějaké zákonitosti? Prozkoumáme tento hluboký lidský cit z pohledu starověké filozofie i moderní psychologie. Lásku nelze oddělit od naší duše, a to jak ji prožíváme a vnímáme, vypovídá mnohé o tom, jakými jsme lidmi. Už téměř před 2,5 tisíci lety řecký filozof Platon ve svém díle Symposion chápal lásku jako sílu duše, a její nejvyšší formu jako tu, která se snaží o filozofické poznání. Rozlišoval lásku „nebeskou“, která ve vztahu k jinému člověku klade důraz na charakter a vnitřní kvality partnera, a lásku „pozemskou“, toužící po tělesném uspokojení. Lásku můžeme chápat jako silný pozitivní cit, jehož objekt může být konkrétní i abstraktní, stejně tak člověk jako vlast, místo nebo božstvo nebo idea. Její kvalitu a povahu určuje, zda v ní převažuje stránka volní, emocionální či instinktivní. Můžeme rozlišovat mnoho druhů a úrovní lásky a mnohé jazyky proto pro ni mají více slov, v nichž se tato odlišnost odráží. Potřeba lásku dávat a dostávat se zdá být základní lidskou potřebou a filozofové a náboženství Západu i Východu ji chápali jako všudypřítomnou sílu, která spojuje svět neviditelným poutem bez ohledu na to, zda to vnímáme, či ne. Proto nás odnepaměti láska fascinuje. To ona je příčinou hrdinství a skutků, které z nás hrdiny činí, ale i skutků zločinných a ubohých. Láska je silou, která nás pohání, ale jak a kam je již na nás. Budou naším hlavním zdrojem lásky Ideje a city, nebo emoce nebo instinkty?

Více

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.cermnaveslezsku.cz

Registrujte se zde

13. 12. Lucie

Zítra: Lýdie

Návštěvnost stránek

209581