Telefon: +420 556 300 023
Fax: +420 556 300 023
E-mail: obec@cermnaveslezsku.cz
Břidličová stezka
"Břidlicová stezka" na území obcí Budišov nad Budišovkou, Čemná ve Slezsku a Svatoňovice vychází z místního přírodního fenoménu, kterým je břidlice a s ní související historie těžby, specifické přírodní podmínky, nálezy zkamenělin aj. Bude rozšířenou expozicí v přírodě pro stávající Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou. Zpřístupněna bude pěším a cykloturistům různě náročnými okruhy s návazností na železniční zastávky. Ojedinělost stezky umocní zpřístupnění starého důlního díla "Woodboys" jakožto muzea v podzemí.
Stezka je vedena převážně po lesních a polních účelových komunikacích, po nefrekventovaných silnicích III. třídy (vyjímkou je 1,9 km dlouhý úsek silnice č. 442) a po místních komunikacích. Větvení trasy je navrženo tak, aby bylo vyhověno požadavkům vedení trasy. Celková délka stezky je 31,3 km. Stezku bude možno absolvovat alternativně po volitelných okruzích s různou časvou náročností. Lokality umístěné ve Vojenském prostoru Libavá jsou přístupné ve vymezeném čase.
1. Muzeum břidlice
Stálá expozice "Břidlice včera a dnes" mapuje historii i současnost nedoceněné regionální nerostné suroviny - jílové břidlice. K vidění jsou ojedinělé i zcela běžné exponáty, historické fotografie z nejstarších lomů na břidlici, mapy zatopených lomů, staré nářadí, výrobky z břidlice od střešní krytiny počínaje a galanterní uměleckou tvorbou konče. Zájemci si mohou ve vybudované štípárně zkusit naštípat břidlici nebo i vyrobit malou upomínku.
2. Lokalita "Woodboys"
Staré důlní dílo se nachází cca 2 000 m JV od Budišova nad Budišovkou, na pravém břehu říčky Budišovky, naproti činnému břidlicovému dolu Staré Oldřůvky, B.D.S.O.
O těžbě jsou písemné zíznamy. Podle stavu důlních děl a rozsahu těžební činnosti se domníváme, že těžba byla zahájena v 19. století. K zastavení dobývání pak zřejmě došlo okolo roku 1945.
Záměrem je rekonstrukce starého důlního díla, vedoucí k umožnění jeho provozování jako "muzea v podzemí", sloužící k obeznámjení s těžbou ložiska štípatelných jílových břidlic.
3. Lokalita Starooldřůvský mlýn
Kromě pozoruhodné geomorfologie - vrch Rozhledna, pravoúhlý meandr řeky Odry, kamenná žebroví, kamenná moře aj., je zde lokalizována štola "V zátočině" dlouhá cca 180 m, a důl "Willibaldzeche", otevřený již zřejmě za Václava II., pro těžbu Pb - Ag rud, dlouhý cca 1 000 m.
4. Lokalita Staré Oldřůvky - Na skalce
Vytěžené ložisko štípatelných jílových břidlic. Dvě staré hlubinné jámy. Nádherný výhled do okolí z haldy s možností nálezu zkamenělin.
Vzdálenější jáma s pozůstatky důlních stavebních objektů slouží jako vodní zdroj pro Staré Oldřůvky - při zajištění vodního zdroje by bylo vhodné realizovat úpravy tak, aby byl zachován charakter stávajících zbytků kamenných zdí z břidlice a umožněno zpřístupnění tohoto místa veřejnosti.
5. Lokalita Pod Starými Oldřůvkami
V západním úbočí Starooldřůvského potoka dva štolové horizonty, délky do 100 m. Na haldách možnost nálezu zkamenělin.
6. Lokalita Nové Oldřůvky
Štola dlouhá cca 250 m, těžba štípatelných jílových břidlic. Uzavřena v roce 1993.
7. Lokalita Čermenský mlýn a Rodriguesův hrob
Dvě hlubinné jámy o hloubce tří pater po těžbě štípatelných jílových břidlic. Provozováno potápění. Na rozsáhlých haldách možnost nálezu zkamenělin. V údolí říčky Budišovky Rodriguesův hrob - důl pod úrovní vodoteče.
8. Lokalita Dřevěná štola a Žlutý květ
V údolí několik štol k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dřevěná štola dlouhá cca 130 m, dvě komory. Žlutý dvět dlouhý 35 m má charakter pouze průzkumného díla.
9. Lokalita Černý důl (Black Hill)
Nazývaná také jako tzv. Třípatrový dů. Úklonná jáma, sloužící v minulosti k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dnes přírodní rezervace s hojným výskytem netopýrů.
Vybavenost stezky
Mimo samotného vyznačení stezky je nutno zrealizovat rovněž vybavenost zpřístupňující návštěvníkům zvolené téma přímo v terénu. Na stezce je navrženo:
- 13 zastavení, která jsou opatřena tématickými tabulemi,
- 4 informační zastavení s informacemi o Břidlicové stezce jako celku,
- 3 informační místa s tabulemi o obci, ve které se návštěvník právě náchází,
- vybudování 5 odpočívkových míst
- realizaci 3 lávek přes tok Budišovky
- úpravu povrchu stávajících komunikací v celkové délce cca 1 km.